Sanacija škode po neurju
Poveljnik Civilne zaščite Občine Ormož, Ludvik Hriberšek, je komentiral aktualne razmere po neurju s točo, ki je 13. julija 2024 prizadelo tudi naše kraje in obenem spregovoril o nalogah civilne zaščite, gasilcev in občine. Poudaril je, da v zadnjih dneh beležijo povečano število klicev na številko 112 za sanacijo streh.
Neurje s točo, ki je 13. julija 2024 prizadelo območje, je povzročilo veliko materialno škodo. Gasilci so bili v polni pripravljenosti, saj imajo ob takih naravnih nesrečah številne naloge, vključno z zaščito ljudi, živali in premoženja ter odpravljanjem posledic neurja. Ludvik Hriberšek je izpostavil pomembne napotke za sanacijo nastale škode in pojasnil vlogo različnih služb:
- Poškodovane strehe poskušajmo sanirati varno: Hriberšek je poudaril pomen varnosti pri sanaciji streh. Poškodovane strehe predstavljajo veliko tveganje, zato je pri njihovem popravilu potrebna velika previdnost.
- Sanacija streh po neurju: Posamezniki morajo sanacijo streh organizirati sami. Lastniki stavb so odgovorni za popravilo poškodb, ki so nastale zaradi neurja, in morajo sami, skupaj s krovci poskrbeti za organizacijo sanacije.
- Vloga gasilcev: Hriberšek je pojasnil, da so gasilci prvenstveno namenjeni za intervencijske posege, ki vključujejo reševanje življenj, zaščito premoženja in odpravljanje posledic neurja. Sanacija streh po neurju ni v njihovi pristojnosti.
- Podpora občine: Občina Ormož in Komunalno podjetje Ormož bosta v mesecu septembru organizirala odvoz salonitnih kritin, kar bo dodatno pomagalo prebivalcem pri sanaciji škode.
Ludvik Hriberšek je še enkrat poudaril pomen sodelovanja med različnimi službami in prebivalci, saj lahko le s skupnimi močmi uspešno premagamo posledice naravnih nesreč. Njegovi napotki so ključni za varno in učinkovito sanacijo škode ter za nadaljnje preprečevanje nevarnosti, ki jih prinašajo neurja.
Foto: PGD Ormož