BEYOND (Rural Communities pushing BEYOND COVID-19)
BEYOND (Rural Communities pushing BEYOND COVID-19)
Project “BEYOND – Rural Communities pushing BEYOND COVID-19” is co-funded by the European Union via the Citizens, Equality, Rights and Values programme (i.e. CERV Programme); call for proposals “Networks of Towns”. It has been approved for a grant amounting to €148.015,00. The project started in 01/12/2022 and it will be implemented until 30/11/2024 (duration: 24 months).
The project applicant/lead partner is the Municipality of Cestica. The project includes partners from 5 European Union member states. The partnership includes the following organizations and municipalities:
- · Zavod Sopotniki, zavod za medgeneracijsko solidarnost (in Slovenia)
- · Municipality of Ormož (Slovenia)
- · Comune di Cavriago (Italy)
- · Gemeinde Heiningen (Germany)
- · Comune di Usseaux (Italy)
- · Sásd és Térsége Terület- és Humánfejlesztési Nonprofit Kft (in Hungary)
The purpose of the project is to enhance citizen engagement in civil society actions and democratic processes in rural communities; specifically, to demonstrate how we can improve our communities after the COVID-19 Pandemic. In order to achieve this aim, the project has been organized as 7 3-day events, which will bring citizens from different backgrounds together. At each event, specific themes relating to the partners’ experience during the COVID-19 pandemic will be discussed and debated, the partnership will gather citizens' opinions about certain development issues and new synergies will be developed (i.e. new cooperation, new project proposals that focus on citizens' needs, etc.). The following provides a breakdown of the scheduled events in the project:
- Kick-off event in Cestica, HR: March 29-31, 2023 (Theme: Organizing volunteers and civil protection actions)
- Event 2 in Ajdovscina, Slovenia (organized by Sopotniki); Early June 2023 (TBD); Theme: Promoting inter-generational solidarity and responding to the needs of the elderly);
- Event 3 in Heiningen, Germany: Sept 2023 (Theme: Organizing actions that enhance social inclusion & environmental protection)
- Event 4 in Cavriago, Italy; November 2023 (Theme: Enhancing citizen engagement in education actions and the mental well-being of families)
- Event 5 in Usseaux, Italy; June 2024 (Theme: Engaging citizens in actions that contribute to preserving cultural and nature assets in remote areas)
- Event 6 in Sasd, Hungary (organized by “Sásd és Térsége Terület”: September 2024 (Theme: Addressing the mental well-being of the most vulnerable during pandemic – elderly persons and persons w/disabilities
- Final event in Ormož, Slovenia (organized by Ormož and Cestica): late October 2024 (Theme: Adapting community events so that they promote tourism and solidarity in the community)
By organizing the events, the partnership and the participants of the project will gain the following benefits:
- Enhanced capacities in rural areas to prepare and participate in actions that contribute to rural communities overcoming COVID-19;
- Improved awareness among citizens in rural communities about how EU policies/values positively impact the quality of life;
- Enhanced cooperation between rural communities
By achieving these results, rural communities will be better prepared to address future challenges that impact the lives of citizens.

Dogodek je potekal tri dni (od srede, 29. marca, do petka, 31. marca 2023) v mestih Cestica in Varaždin, Varaždinska županija, Hrvaška. Vse dejavnosti dogodka so potekale na kraju samem. Cilji dogodka so bili:
▪ povečati vključenost državljanov v ukrepe, ki prispevajo k civilni zaščiti na podeželju (s predstavitvijo primerov dobre prakse v Cestici med pandemijo COVID-19)
▪ razmisliti o vplivu pandemije COVID-19 na ukrepe civilne zaščite in prostovoljce v regiji
▪ prikazati, kako solidarnost med državljani prispeva h krepitvi občutka pripadnosti skupnosti
Na tridnevnem dogodku je bilo skupaj 99 udeležencev iz petih različnih držav EU (Hrvaške, Slovenije, Italije, Nemčije in Madžarske).
Prvi dan je Občina Cestica organizirala uvodno konferenco projekta v občinski dvorani v Cestici. Namen konference je bil predstaviti projekt občanom in pojasniti, kako prispeva k večji vključenosti državljanov v civilno družbo. Po uvodni predstavitvi so predstavniki partnerjev na kratko predstavili svoje izvedene ukrepe v zvezi s civilno zaščito in prostovoljstvom v času pandemije. Ta oblika je udeležencem omogočila izmenjavo znanja in izkušenj ter poudarila, kako so prilagodili svoje dejavnosti med pandemijo COVID-19 (poudarili so, kako so vrednote EU, kot je solidarnost, vključili v ukrepe, in podali priporočila o pridobljenih izkušnjah). Kot sredstvo za vključevanje udeležencev in ugotavljanje njihovih potreb v zvezi s prostovoljstvom v njihovih skupnostih je konferenca vključevala interaktivni kviz z udeleženci (Via Slido) o učinkih prostovoljstva med pandemijo. Ugotovitve so pokazale, da je večina udeležencev menila, da smo presegli pandemijo in da so se podeželske skupnosti približale popolnemu okrevanju (76 % vprašanih), udeleženci pa so izrazili tudi pozitivno mnenje o vrednotah EU (76 %). V zvezi s pandemijo je 21 % udeležencev menilo, da je cepljenje glavna rešitev za končanje COVID-19, 72 % vprašanih pa je menilo, da je kombinacija ukrepov (cepiva, delovanje prostovoljcev, varnostni ukrepi, neposredne subvencije za državljane) pripeljala do tega, da so podeželske skupnosti končale posledice pandemije za podeželske skupnosti. Udeleženci so menili, da morajo podeželske skupnosti za popolno okrevanje po posledicah pandemije spodbujati več prostovoljstva, spodbujati socialno vključenost in bolj sodelovati z drugimi skupnostmi v EU. Na seji z vprašanji in odgovori ob koncu uvodne konference so udeleženci lahko pridobili nove informacije in znanje o tem, kako so podeželske skupnosti prilagodile ukrepe civilne zaščite, vključile državljane in se prilagodile, da bi premagale pandemijo.
Drugi dan (četrtek, 30. marec 2023) je potekal v občinski dvorani mesta Cestica. Organizirana je bila interaktivna delavnica s poudarkom na tem, kako so organi civilne zaščite zagotavljali podporo državljanom med COVID-19, da bi pritegnili udeležence in spodbudili izmenjavo znanja in izkušenj. V prvem delu delavnice so bile predstavljene najboljše prakse civilne zaščite med pandemijo.
Skupno so potekale štiri predstavitve:
- Občina Cestica; projekt ESS "Zaželi" (predstavnica: Marina Dukarić, vodja projekta)
- Društvo Rdečega križa mesta Varaždin: Rdeči križ Varaždin: Aktivnosti in ukrepi, ki jih organizira in izvaja Rdeči križ na podeželju v času pandemije (Predavateljica: dr: Filipa Blažon Šumečki, vodja projekta EU in vodja splošnih zadev)
- Dom za starejše/Dom "Novi Život" (Predavateljici: Iva Roža in Valentina Kocet Martinec)
- Udruga "Hiperaktivni": (Predstavnika: Tomislav Milec in Matija Hrman): Dejavnosti organizacije in njeno delovanje v času pandemije COVID 19; (Predstavnika: Tomislav Milec in Matija Hrman)
Za zaključek delavnice je Patrick Galeski (iz podjetja Galeski Management Services j.d.o.o.) izvedel skupinsko dejavnost, ki upošteva posledice in vplive pandemije COVID-19. Najprej je predstavil, kako pandemija COVID 19 odraža celoten položaj, s katerim so se državljani soočali med pandemijo gripe v letih 1918-20. S tem je želel pokazati, da je kljub temu, da je veliko ljudi med pandemijo ravnalo pravilno, veliko tudi takih, ki so se odzvali slabo. Poudaril je, da se je zgodovina med pandemijo večinoma ponovila na slab način. Kot nadaljevanje te predstavitve je Galeski izvedel skupinsko dejavnost, pri kateri so udeleženci pregledali scenarij o pomanjkanju zdravnikov v podeželski skupnosti. Udeleženci so morali razmisliti o možnih rešitvah, razpravljali pa so tudi o tem, kako rešujejo podobna vprašanja v svojih skupnostih.
V popoldanskem delu je gasilska enota Cestica v sodelovanju z gasilsko skupnostjo Varaždinske županije predstavila svoje dejavnosti in izvedla kratek prikaz. Darko Mahjen iz občine Cestica je predstavil glavne dejavnosti gasilskih društev v občini Cestica (skupaj 6 gasilskih štabov) in opisal njihovo delovanje v času pandemije COVID-19 (tj. v svoje odzive so vključili varnostne ukrepe COVID-19). Po predstavitvi je na občini potekala gasilska demonstracija, ki je pokazala, kako ekipe sodelujejo in delujejo v izrednih razmerah.
Tretji dan (v petek, 31. marca 2023) je v Varaždinu, v Varaždinski županijski palači, potekal projektni sestanek. Sestanek je bil namenjen opisu rezultatov projektnega dogodka in razpravi o naslednjih korakih pri izvajanju projekta. Prisotni so bili tudi predstavniki medijev, ki so poročali o projektu. Na srečanju so predstavniki projekta novinarjem podali izjave o projektu in njegovih pričakovanih rezultatih. Poleg tega je bil za udeležence organiziran kratek ogled mesta Varaždin, da bi jim predstavili mesto in kulturno dediščino Varaždinske županije.
Več informacij o dogodku in projektu je na voljo v naslednjih gradivih (samo v hrvaškem in angleškem jeziku):
- Program dogodka;
- predstavitve z dogodka:
- Občina Cestica; Projekt ESS "Zaželi" (predstavnica: Marina Dukarić, vodja projekta)
- Društvo Rdečega križa mesta Varaždin: (Predavateljica: Rdeči križ Varaždin: Aktivnosti in ukrepi, ki jih je organiziral in izvajal Rdeči križ na podeželju v času pandemije (Predavateljica: dr: Filipa Blažon Šumečki, vodja projekta EU in vodja splošnih zadev)
- Dom za starejše/Dom "Novi Život" (Predavateljici: Iva Roža in Valentina Kocet Martinec)
- Udruga "Hiperaktivni": (Predstavnika: Tomislav Milec in Matija Hrman): Dejavnosti organizacije in njeno delovanje v času pandemije COVID 19; (Predstavnika: Tomislav Milec in Matija Hrman)
- Gasilska zveza Varaždinske županije; Gasilske dejavnosti v Cestici (Predavatelj: Dakro Majhen)
- Skupinska dejavnost in predstavitev, ki primerja COVID-19 s pandemijo španske gripe v letih 1918-20;
- Opisni list dogodka (samo v angleščini)
- Povzetek povratnih informacij in odzivov udeležencev
Disclaimer: Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the EACEA. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.
Izjava o omejitvi odgovornosti: Financira Evropska unija. Izraženi so pogledi in mnenja avtorjev in ne odražajo nujno stališč Evropske unije ali EACEA. Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti organ, ki dodeli pomoč.
Dogodek je potekal tri dni (od srede, 7. junija, do petka, 9. junija 2023) v Ajdovščini v Sloveniji. Vse dejavnosti dogodka so potekale na kraju samem. Dejavnosti so bile organizirane tako, da so bili doseženi naslednji cilji:
- povečati ozaveščenost o tem, kako medgeneracijska solidarnost gradi občutek pripadnosti skupnosti in kako prostovoljne dejavnosti koristijo celotni skupnosti
- razmislek o vplivu pandemije COVID-19 na starejše in mlajše generacije
- orikazati, kako solidarnost med državljani prispeva h krepitvi lokalnih ukrepov
Dan 1:
Prvi dan dogodka so potekali otvoritvena slovesnost, interaktivni vprašalnik in skupinske dejavnosti (ločitvene seje). Uvodni dan dogodka je zaznamoval poučen nagovor župana Občine Ajdovščina Tadeja Beočanina. Poudaril je prizadevna prizadevanja občine za spodbujanje vključevanja občanov v oblikovanje lokalnih politik. Župan je poudaril pomen pospeševanja ne le gospodarskega razvoja, temveč tudi spodbujanja izboljšanja kakovosti življenja občanov na vitalnih področjih, kot so izobraževanje, šport, skrb za starejše in podpora drugim ranljivim družbenim skupinam. Dogodek je dodatno obogatil župan občine Cestica Mirko Korotaj, ki je prav tako delil spoznanja in izkušnje iz svoje občine ter potegnil nekaj vzporednic med dogajanjem v času Covid-19 in trenutnimi težavami s poplavami in zemeljskimi plazovi.
Po uvodnih besedah županov je Patrick Galeski (predstavnik Cestice) predstavil rezultate dogodka 1 projekta. Sledila je kratka predstavitev projektnih partnerjev, ki so predstavili svoje dejavnosti in povzeli glavna spoznanja, pridobljena pri svojem delu med pandemijo COVID-19.
V naslednji dejavnosti so udeleženci na svojih pametnih telefonih odgovarjali na interaktivni vprašalnik (prek aplikacije Mentimeter), ki jih je spomnil na osnovne koncepte medgeneracijskega sodelovanja, solidarnosti in prostovoljstva. Potem ko so udeleženci izpolnili vprašalnik, so odgovore pregledali in o njih razpravljali, da bi poudarili pomen prostovoljstva (na pravi način). Po kvizu so sledile ločene skupine, v katerih so vsi udeleženci razpravljali o obravnavanih temah: 1) Medgeneracijska solidarnost med COVID-19, 2) Vloga lokalnih oblasti in nevladnih organizacij v času pandemije, 3) Pogled naprej: Skupine so predstavile svoje ugotovitve in primere dobrih praks, kar prispeva k oblikovanju novih idej za dolgoročno spodbujanje medgeneracijske solidarnosti med partnerji/udeleženci.
2. dan:
Drugi dan dogodka, ki ga je obiskala velika skupina navdušenih udeležencev, je ponudil bogato znanje o praksah "od spodaj navzgor" in sodelovanju, ki lahko bistveno izboljšajo kakovost življenja v podeželskih skupnostih.
Dnevni program je vključeval razstavo/predstavitev brezplačnih prevoznih storitev za starejše, pobudo, ki jo je oblikoval Zavod Sopotniki. Direktor zavoda je predstavil, kako se je začela zgodba "Sopotnikov" (tj. Sopotnikov), kako deluje model brezplačnega prevoza, in izpostavil prilagoditve, ki jih je zavod izvedel, da bi lahko izvajal svoje dejavnosti v času pandemije (namestitev pleksi pregrad, zaposlitev osebja, dostava hrane in zdravil itd.) Med predstavitvijo je bila podrobneje predstavljena tudi informacijska infrastruktura, ki jo je institucija razvila in ki ji omogoča učinkovito in pregledno delo.
Predstavitvi je sledila skupinska dejavnost: demonstracijska vaja o dobrih in slabih praksah ("do's and don'ts") pri zagotavljanju podpore starejšim v času pandemije in izmenjava izkušenj.
Drugo predstavitev je Zavod Dobra pot izvedel na platformi "The Lore" (https://izrocilo.si), ki je bila razvita v času ukrepov Korona, ko ni bilo mogoče izvesti delavnic in dejavnosti v živo. Projekt "Izročilo" (angl. The Lore) temelji na potrebi po ohranjanju dediščine lokalnih območij Brkinov in Krasa. Njegov cilj je prenesti vrednost dediščine na mlajše generacije, ozaveščati o pomenu ohranjanja bogate naravne in kulturne dediščine območja ter prikazati novodobne potenciale, kako dediščino uporabiti za razvoj podjetništva na podeželju. Tretja predstavitev je bila namenjena storitvi ToyotaGO podjetja Toyota Adria d.o.o. (https://www.toyota-go.si), sodobni rešitvi za mobilnost, zasnovani posebej za podeželska območja, kjer obstoječi javni prevoz morda ne daje optimalnih rezultatov. Poleg predstavitve mobilne aplikacije za rezervacijo prevozov je bil v predstavitvi opisan model za načrtovanje in združevanje prevozov, katerega cilj je optimizirati poti in zagotoviti trajnost rešitve. Predstavljen je bil poudarek na ključnih ciljnih skupinah: mladi (obšolske dejavnosti), starejši (dostop do storitev v mestu - brezplačno za uporabnike storitev Zavoda Sopotniki).
Zadnja predstavitev/aktivnost je udeležencem ponudila poglobljeno razumevanje participativnih procesov, ki jih uporablja Občina Ajdovščina, kar je vključevalo razlago/predstavitev, kako participativni proračun opolnomoča državljane, da sodelujejo pri odločanju in financiranju projektov v svoji lokalni skupnosti. Pojasnjeno je bilo, kako Ajdovščina dodeljuje sredstva za pobudo, kakšni so koraki pri odobritvi lokalnih ukrepov, ki se financirajo s participativnim proračunom, in primeri projektov, ki se na lokalni ravni sofinancirajo s tem pristopom.
Dan se je zaključil z vodenim ogledom Vipavskega Križa s kulinarično večerjo na Sinjem Vrhu, ki je udeležencem omogočil, da so se še bolj seznanili s kulturo in dediščino Ajdovščine. Takšen pristop je udeležencem omogočil tudi medsebojno sodelovanje, poglabljanje odnosov in izmenjavo znanja v neformalnem okolju.
3. dan:
Tretji dan je na sedežu občine Ajdovščina potekal projektni sestanek. Na srečanju so udeleženci podali kratko oceno dogodka. Sledil je pregled trenutnega stanja projekta (načrtovanje, komunikacija, poročanje) ter določitev datuma ter okvirne vsebine in dejavnosti za tretji dogodek, ki bo potekal od 27. do 29. septembra 2023 v Heiningenu v Nemčiji.
Zunaj srečanja so udeleženci uživali v vodenih ogledih slikovite vasi Vipavski Križ in živahnega mesta Ajdovščina ter tako poskrbeli za nepozaben zaključek bogatega tridnevnega dogodka. Sopotniki in Občina Ajdovščina so v sodelovanju s partnerstvom pripravili sporočila za medije. S tem je bilo zagotovljeno, da so o tem poročali mediji in da je bila širša javnost seznanjena z najboljšimi praksami Sopotnikov in Ajdovščine na področju podpore starejšemu prebivalstvu.
S tem pristopom k organizaciji in izvedbi dogodka so se udeleženci naučili:
- kako vključiti in povezati starejše in mlajše generacije (zlasti v kriznih časih, kot je COVID-19);
- se seznanili z najboljšimi metodami in praksami v smislu varovanja lokalne dediščine in ohranjanja znanja in izkušenj vseh generacij,
Udeleženci so lahko tudi sodelovali in oblikovali nove projektne ideje (povezane z rešitvami mobilnosti za starejše in druge osebe v stiski).
Več informacij o dogodku in projektu je na voljo v naslednjih gradivih (samo v angleškem jeziku):
Disclaimer: Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the EACEA. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.
Izjava o omejitvi odgovornosti: Financira Evropska unija. Izraženi so pogledi in mnenja avtorjev in ne odražajo nujno stališč Evropske unije ali EACEA. Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti organ, ki dodeli pomoč.
Dogodek 3 – Heiningen, Nemčija
Dogodek je potekal tri dni (od srede, 27. septembra, do petka, 29. septembra 2023) v Heiningenu v Nemčiji. Vse dejavnosti dogodka so potekale na kraju samem. Dejavnosti so bile organizirane tako, da so bili doseženi naslednji cilji:
- izboljšati ozaveščenost kako so državljani izvajali ukrepe v zvezi z varstvom okolja v času pandemije;
- ozaveščati o tem kako raznolikost v skupnosti prispeva k trajnostnemu razvoju.
1. dan
Prvi dan dogodka se je pričel z otvoritveno konferenco. Župan Norbert Aufrecht je udeležencem predstavil samo občino Heiningen, pristojnosti in odgovornosti v okviru nemškega zveznega sistema. Predstavil je ključne prioritete občine, ki so spopadanje s podnebnimi spremembami, izboljšanje naravovarstvene zaščite in integracija migrantov v družbo. K temu je izpostavil jasno sliko pred in po pandemiji, kako drastično je občina Heiningen spremenila pristop k omenjenim prioritetam v času pandemije. Zatem so bili vsi udeleženci vključeni v spletno anketo (Mentimeter) z namenom izražanja občutkov in misli glede primerjave razmer pred in po pandemiji v svojih mestih. To je bil povod v razpravo, v kateri so udeleženci delili izkušnje kako so v svojih mestih v času pandemije prilagodili ukrepe za varstvo okolja in socialno integracijo. Po razpravi se je predstavilo prostovoljno gasilsko društvo Heiningen, zgodovina njihovega delovanja in sedanje aktivnosti s poudarkom na delovanju in aktivnostmi v času pandemije. Sledil še je praktičen del z ogledom gasilskega doma in opreme, z namenom predstaviti samo delovanje civilne zaščite v Heiningenu. Ob koncu dneva je za udeležence bilo poskrbljeno za pogostitev in druženje, z namenom spoznavanja in medsebojnega sodelovanja.
2. dan
Drugi dan dogodka je bil posvečen temam s področja varstva okolja, vključevanjem ljudi v migracije in medgeneracijski solidarnosti. Prvotno je bilo predstavljeno kako je občina Heiningen v sodelovanju z lokalnimi društvi uspela organizirati medsebojno pomoč v mestu v času pandemije in kako je potekala razdelitev dela med okrajno in občinsko upravo. Druga predstavitev je udeležencem predstavila kako poteka registracija migrantov v azil in kako se migranti vključujejo v skupnost. Predstavniki občine so tudi predstavili s kakšnimi izzivi se soočajo glede stanovanjske politike, izobraževanja in zaposlitve migrantov. Opisana in predstavljena je bila tudi storitev brezplačnega prevoza, ki jo občina izvaja za starejše občane in katero izvajajo prostovoljci ter tako opravljajo trajnostno storitev. Zatem je Patrick Galeski predstavil evropski zeleni dogovor. Izpostavil je, da EU načrtuje do leta 2050 postati brez emisij fosilnih goriv in predstavi še ukrepe in prednostne naloge v zvezi z dogovorom. Da bi pritegnili udeležence se je izvedla spletna anketa o okoljskih prioritetah, na kar se je odprla razprava kako so se občine soočale z odpadki v času pandemije (biološko nevarni odpadki, plastika, emisije itd.). Pri razpravi rezultatov ankete so udeleženci predstavili prednostne naloge varstva okolja njihovih mest in razpravljali o možnostih financiranja EU za uresničitev projektov v tej smeri. Za konec je Dieter Nemec predstavil Zadrugo za obnovljive vire Heiningen (državna energetska zadruga – Voralb-Schurwald eG). Opisal je delovanje zadruge in dosežene rezultate. Bistvo predstavitve je bilo izpostaviti kakšne koristi ima mesto od zadruge. V drugi polovici dneva so si udeleženci ogledali objekt za obdelavo/sežig odpadkov v občini Heiningen in izkoriščanje energije iz le teh. Ogled objekta je bil vključen v sam program, ker je bilo s strani udeležencev predstavljeno, da je ravnanje z odpadki eno izmed glavnih problematik. Med ogledom objekta je bilo predstavljeno, da sistemi sežiga odpadkov in separatorji omogočajo skoraj ničelne emisije v okolje.
Udeleženci so se seznanili z najboljšimi metodami in praksami v smeri spodbujanja raznolikosti, socialne integracije in vključevanja ljudi iz ranljivih skupin (starejši, migranti itd.)
3. dan
Zadnji dan dogodka je potekal projektni sestanek in ogled naravnih danosti v Heiningenu. Na projektnem sestanku so udeleženci podali mnenja o izvedenem dogodku in se pogovorili o načrtih za naslednje dogodke. Na povabilo občine Heiningen so se sestanka udeležili mediji, katerim so bile podane informacije o projektu in predstavljeni pozitivni učinki samega projekta, kar je zagotovilo, da je širša javnost informirana z najboljšimi praksami in prizadevanji občine Heiningen za utrjevanje sodelovanja držav EU s podeželskimi skupnostmi. Po sestanku je za udeležence bil organiziran kratek sprehod v naravo, kjer jim je bilo predstavljeno na kakšen način občina ohranja naravna mokrišča.
S tem pristopom k organizaciji in izvedbi dogodka so se udeleženci naučili:
- kako je državljanom uspelo še naprej napredovati pri doseganju okoljskih ciljev EU v času pandemije;
- kako vključiti in povezati starejše ter mlajše generacije (še posebej v kriznih časih, kot je npr. COVID 19);
Disclaimer: Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the EACEA. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.
Izjava o omejitvi odgovornosti: Financira Evropska unija. Izraženi so pogledi in mnenja avtorjev in ne odražajo nujno stališč Evropske unije ali EACEA. Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti organ, ki dodeli pomoč.
Dogodek 4 – Cavriago, Italija
Dogodek je potekal tri dni (od ponedeljka, 13. novembra do srede 15. novembra 2023) v občini Cavriago v Italiji. Vse dejavnosti dogodka so potekale na kraju samem. Dejavnosti so bile organizirane tako, da so zagotovile doseganje naslednjih ciljev:
- Prikazati pozitivno vlogo lokalnih skupnosti v času pandemije v smislu izobraževanja in podpore družinam.
- Ozaveščanje o tem, kako so prostovoljne dejavnosti prispevale k dobremu duševnemu zdravji državljanov med pandemijo.
1. dan:
Prvi dan je občina Cavriago organizirala otvoritveno konferenco projekta v večkulturnem centru. Cilj konference je bil predstaviti projekt občanom in pojasniti, kako sam projekt prispeva k izboljšanju vključevanja občanov v civilno družbo. Na začetku je bila izvedena spletna anketa (Slido) o mislih in občutkih udeležencev/občanov, v kateri so se primerjale razmere pred pandemijo in po njej v mestih prisotnih, z namenom da bi se spodbudila razprava in razmislek o vplivu pandemije na duševno zdravje.
Po otvoritveni predstavitvi so predstavniki partnerjev na kratko predstavili svoje organizacije in vloge, sledila pa je kratka panelna razprava z udeleženci partnerjev. Otvoritvena konferenca se je zaključila z vodenim ogledom večnamenske stavbe Multiplo Centro Cultura v Cavriagu, sledil je obisk bližnjega kina 900 (kino z dvema zaslonoma, ki ga v celoti vodijo prostovoljci) s poudarkom na dejavnostih, ki jih izvajajo lokalni prostovoljci. Ob koncu dneva je bila za udeležence organizirana večerja, ki jim je omogočila, da se spoznajo in vzpostavijo sodelovanje.
2. dan:
Drugi dan je potekal v centru za poklicno usposabljanje "La Cremeria" v Cavriagu in se ga je udeležila velika skupina udeležencev. Dopoldanske dejavnosti so temeljile na delavnici, osredotočeni na "Demonstracijske dejavnosti: spodbujanje in razvoj dobrega počutja občanov, strategij in vodenja projektov, da bi lokalni prebivalci ostali aktivni in podporni, katerim je bila zagotovljena podpora občanov med pandemijo COVID-19". Aktivnosti so bile organizirane tako, da so vključevale vse udeležence in spodbujale izmenjavo strokovnega znanja. Prvi del delavnice je vključeval predstavitev dobrih praks, ki jih je občina razvila in izvajala v času pandemije.
Skupno je občina Cavriago izvedla 3 predstavitve. Predstavljeni so bili naslednji projekti:
- DAD Generation - pakt za izobraževalno skupnost Cavriago, participativni projekt za mlade in izobraževalno skupnost Cavriago, se je razvil, da bi razumeli, kaj se je spremenilo v življenju mladih med pandemijo in razmišljali o predlogih, kako jih vzpodbuditi za premik iz tega težkega obdobja.
- Kolektivna in neformalna skupina Educating a matter of Community že 10 let izvaja pobude za množično financiranje projektov za mlade in otroke.
- YAPP - Youth Active Participation Platform, projekt, razvit v sodelovanju med mladinskim kulturnim centrom Timjan (Švedska) in večkulturnim centrom Cavriago, z namenom ustvariti vključujočo participacijo mladih in njihovo aktivno delovanje ter povečati priložnosti za vpliv na lokalne postopke odločanja.
Predstavitvam so sledile skupne razprave in intervencije, da bi poudarili strategijo in metodologijo teh projektov, njihove rezultate med pandemijo COVID-19 in po njej ter o podobnih ali drugačnih dejavnosti, ki so jih razvili drugi evropski partnerji.
Ta oblika je udeležencem omogočila izmenjavo strokovnega znanja in izkušenj ter poudarila, kako so prilagodili svoje dejavnosti med pandemijo COVID-19.
Kot nadaljevanje jutranje delavnice je bilo popoldne osredotočeno na idejo »Demonstracije storitev in politik, osredotočenih na ljudi«, nato pa je sledil voden ogled območja Cremeria, ki je razvil izobraževalni center: Center za poklicno usposabljanje "La Cremeria" in prenovljeno osnovno šolo "G. Rodari", gimnazijo Cremeria.
Dan pa se je zaključil z vodenim ogledom mlekarne Fattoria Scalabrini, tipične mlekarne Parmigiano Reggiano, ki je udeležencem omogočila, da so izvedeli še več o kulturi in dediščini regije Emilije. Drugi dan se je končal z večerjo v klubu Kessel v Cavriagu. Ta pristop je udeležencem omogočil medsebojno sodelovanje, poglabljanje odnosov in izmenjavo znanja v neformalnem okolju.
3. dan
Tretji oz. zadnji dan je v Cavriagu, v lokalni športni dvorani in bowling klubu, potekal projektni sestanek. Namen sestanka je bil opisati rezultate dogodka in razpravljati o naslednjih korakih izvajanja projekta. Predstavniki medijev so bili povabljeni, da poročajo o projektu. Na sestanku so predstavniki projekta podali izjave o projektu in pričakovanih rezultatih. Poleg tega je bil za udeležence organiziran obisk vrtca Cavriago "Le Betulle", da bi izboljšali razumevanje izobraževalnega sistema in kulturnega konteksta mesta.
Zahvaljujoč temu pristopu k organizaciji in izvedbi dogodka so se udeleženci naučili:
- Kako ukrepi lokalnih skupnosti prispevajo k vključevanju mladih v skupnost in izboljšanju splošnega duševnega zdravja državljanov, zlasti v času pandemije.
- Pomen vključevanja družin in mladih v skupnost kot sredstva za spodbujanje trajnostne rasti;
- Najboljše metode in prakse za spodbujanje duševnega zdravja v skupnosti.
Interakcije so bile še posebej pomembne, saj so udeležencem pomagale pri izmenjavi in razvoju projektnih idej, povezanih z duševnim zdravjem v skupnosti.
Izjava o omejitvi odgovornosti: Projekt, ki ga financira Evropska unija. Izražena stališča in mnenja so izključno stališča in mnenja avtorja(-ev) in ne odražajo nujno stališč in mnenj Evropske unije ali agencije EACEA. Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti organ, ki dodeljuje pomoč.
Disclaimer: Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the EACEA. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.
Izjava o omejitvi odgovornosti: Financira Evropska unija. Izraženi so pogledi in mnenja avtorjev in ne odražajo nujno stališč Evropske unije ali EACEA. Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti organ, ki dodeli pomoč.
Dogodek 5 - USSEAUX , ITALIJA
5. dogodek projekta BEYOND (Rural Communities pushing BEYOND COVID-19) je potekal od 13. maja 2024 do 15. maja 2024 v občini Usseaux v Italiji. Vse aktivnosti dogodka so potekale na kraju samem. Aktivnosti so bile organizirane z namenom doseganja naslednjih ciljev:
• Pokazati, kako se je v obdobju pandemije še naprej spodbujalo in krepilo aktivno državljanstvo in kako so državljani v tem težkem obdobju (COVID-19) ohranili občutek pripadnosti.
• Ozaveščati o tem, kako prostovoljne dejavnosti prispevajo k ohranjanju kulturne dediščine in evropske identitete.
1. dan
Na 1. dan dogodka (ponedeljek, 13. maj 2024) je občina Usseaux organizirala otvoritveno konferenco v Punto Museo »Brunetta d’Usseaux« v Usseauxu. Namen tega prvega dela je bil seznaniti meščane z mestom in njegovimi praksami. Že na začetku je bilo poudarjeno, da so modeli, ki so jih ustvarili meščani Usseauxa, zelo specifični, saj je mesto v goratem, redkem in oddaljenem območju Italije. Prva predstavitev je bila o tem, kako mesto izvaja aktivno upravljanje preko modela MANSIA. Voditelj, Thomas Augier, je opisal, kako oseba, imenovana za MANSIA, redno organizira prizadevanja za pomoč državljanom v stiski. Poudarjeno je bilo, da ta model zagotavlja, da je skupnost v času pandemije COVID-19 ostala solidarna. Po uvodni predstavitvi so ostala društva in organi iz mesta predstavili svoje dejavnosti. Predstavitve so vključevale naslednje dejavnosti:
• Pro Loco 5 Borgate – Thomas Augier
• Cooperativa Escartons – Marco Cipriani
• Biblioteca Comunale – Armanda Mellone
• Amici del Mulino Canton - Erica Anselmino
• Alpe Sport A.S.D. – Alessia Brunet
2. dan
2. dan dogodka (torek, 14. maj 2024) je bil organiziran kot niz ogledov na območjih kulturnega pomena. Obiski so bili osredotočeni na mesta, ki so jih oživili in vzdrževali prostovoljci v skupnosti. Prvi obisk kraja je bil v trdnjavi Fenestrelle, kjer so predstavniki in prostovoljci iz Usseauxa opisali zgodovinski in kulturni pomen mesta, hkrati pa opisali, kako so prostovoljci zagotovili, da je mesto ostalo ohranjeno skozi leta. Da bi pokazali, kako je Usseaux ohranil svojo kulturno zgodovino, so predstavniki občine in prostovoljci iz združenja Amici del Mulino Canton organizirali predstavitev revitaliziranega vodnega mlina, ki dela moko na enak način kot pred 150 leti. Udeleženci so si lahko ogledali, kako bi moko začinili z lokalno pridelanimi sestavinami in imeli priložnost sodelovati z lokalnimi prostovoljci. Z organizacijo dogodka za kosilo in večerjo, ki temelji na lokalni hrani in tradiciji ter z ogledom rezultatov prostovoljnih akcij, so udeleženci lahko razumeli, kako pomembno vlogo so imeli prostovoljci pri ohranjanju in promociji kulturne dediščine na območju Usseauxa.
Tretji dan (sreda, 15. maj 2023) je potekal projektni sestanek v Usseauxu, v muzeju Punto Museo »Brunetta d’Usseaux« v Usseauxu. Srečanje je potekalo v drugačni obliki, ki je omogočila vsem zainteresiranim udeležencem, da sodelujejo in prispevajo k projektu. Na sestanku je konzorcij obravnaval model projekta. Organizatorji naslednjih dogodkov (iz SSD, Madžarska in Ormož, Slovenija) so lahko govorili o vsebinah naslednjih dogodkov, udeleženci pa so lahko podali svoje prispevke in povratne informacije o dogodku v Usseauxu in organizaciji prihodnjih dogodkov v projektu. S tem pristopom je partnerstvo lahko določilo datume za prihodnje dogodke in razumelo, katere spremembe so potrebne za zagotovitev večje učinkovitosti.
Za zaključek dogodka je bil obiskovalcem zagotovljen voden ogled sirarne »Kmetija Challier v Balboutetu«, kjer so udeleženci izvedeli, kako so se kulturne/kulinarične dobrine regije ohranile z integracijo v EU in prizadevanji lokalnih prebivalcev.
• Kako modeli aktivnega upravljanja (kot je »MANSIA«), ki temeljijo na prizadevanjih prostovoljcev, prispevajo k solidarnosti, medsebojnemu razumevanju in občutku pripadnosti v skupnosti (tudi v kriznih časih, kot je COVID 19);
• kako prizadevanja prostovoljcev zagotavljajo promocijo in ohranjanje kulturnih dobrin podeželja;
• kako se lahko državljani vključijo v dejavnosti, ki ohranjajo tradicijo, naravo in kulturne dobrine in tudi to prispevati k integraciji v EU
Do dokumentov z dogodka lahko dostopate na naslednjih povezavah:
• Dnevni red za dogodek (dokument “Agenda_for_Usseaux_event.pdf”
• Predstavitve od 1. dne prek te datoteke .zip (»Končne predstavitve – splet«)
• Povzetek rezultatov ankete – od 1. dneva (dokument “Rezultati ankete – dogodek 5.pdf”)
• Povzetek rezultatov dogodka (»List z opisom dogodka – dogodek 5)
• Fotografije
Disclaimer: Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the EACEA. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.
Izjava o omejitvi odgovornosti: Financira Evropska unija. Izraženi so pogledi in mnenja avtorjev in ne odražajo nujno stališč Evropske unije ali EACEA. Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti organ, ki dodeli pomoč.
Dogodek 6 - SASD, MADŽARSKA
• Ozaveščati državljane o tem, kako lahko podeželske skupnosti spodbujajo duševno dobro počutje in socialno vključenost s pomočjo prostovoljnih dejavnosti, ki jih vodijo organizacije civilne družbe;
• Povečati zmožnost državljanov, da so aktivni pri ukrepih, ki obravnavajo vprašanja duševnega zdravja v podeželskih skupnostih v kriznih obdobjih (npr. pandemija COVID-19).
1. dan
Na prvi dan dogodka (sreda, 18. september 2024) je občina Sásd organizirala uvodno konferenco za projekt in skupinske razprave o duševnem zdravju na podeželju; (T.6.1. Pozdravne predstavitve in skupinsko delo/razprave o duševnem zdravju na podeželju), v Centru skupnosti Sásd. Konferenca se je začela s predstavitvijo občine Sásd, ki jo je imel podžupan g. Gábor Pintér. Nato so predstavniki vsakega partnerja na kratko opisali svoje skupnosti in vpliv, ki ga je imela pandemija COVID-19 na duševno počutje državljanov v skupnosti. Kot sredstvo za nadgradnjo začetne razprave in prispevkov je bila uporabljena interaktivna anketa preko mentometra (v skladu s prejšnjimi projekti Sásd ERASMUS, ki so se osredotočali na čustveno učenje), da bi spodbudili udeležence in razpravljali o določenih vprašanjih, povezanih z vplivi pandemije. Udeleženci so govorili o tem, katere skupine v skupnosti so bile najbolj prizadete med pandemijo, kateri ukrepi so bili po njihovem mnenju najbolj učinkoviti in kaj se je spremenilo v skupnostih v obdobju po pandemiji. Ob koncu dneva je bila organizirana večerja, ki je udeležencem omogočila nadaljnjo interakcijo ter razvijanje novih prijateljstev in pomembnih odnosov.
2. dan
Drugi dan dogodka (četrtek, 19. september 2024) so dejavnosti vključevale obiske na kraju samem in predstavitve, povezane z najboljšimi praksami Sásd za spodbujanje socialne vključenosti in duševnega dobrega počutja v skupnosti. Dan se je začel z obiskom lokalne kmečke tržnice (Piac Korzó), ki jo redno vzdržujejo in izboljšujejo ekipe prostovoljcev v skupnosti. Poudarjeno je bilo, da je tržnica epicenter družbene dejavnosti v mestu in s tem, da imajo prostovoljci vlogo pri vzdrževanju in izboljšanju lokacije (prek prostovoljskih ekip, ki pomagajo čistiti bližnje spomenike, tam organizirajo dogodke itd.), kar prispeva k solidarnosti, socialni vključenosti in občutku pripadnosti skupnosti.
Sledil je ogled vrtca (Sásdi ÁMK Bölcsődéje és Óvodája) ter občinskega središča Sásd (Sásdi ÁMK Művelődési Központja). Preko predstavitve dejavnosti šole in centra skupnosti ter pogovorov z upravniki in zaposlenimi so udeleženci lahko razumeli, kako je treba dejavnosti prilagoditi realnostim pandemije in kako imata izobraževanje in šport bistveno vlogo pri izgradnji duha skupnosti v takšnih težkih obdobjih.
Popoldanska seja (T6.3) je vključevala predstavitve s podrobnostmi o tem, kako so se državljani v Sásdu (in po vsej Madžarski) uspeli spoprijeti s pandemijo in ostati odporni. Prva predstavitev 'Psihološki vplivi COVID-19 med pandemijo in po njej', ki jo je imela psihologinja Lívia Gellért, je opisala, kako je pandemija vplivala na psihološki vidik skupnosti in odnos državljanov (vključno z najbolj ranljivimi – starejšimi osebami, invalidi, mladimi, družinami z nizkimi dohodki itd.) k prostovoljstvu in upoštevanju zdravstvenih smernic. Opozorila je, da so državljani s širjenjem pandemije postali manj zaupajoči oblastem in manj pripravljeni upoštevati smernice. To izhaja iz dejstva, da so se smernice ves čas spreminjale ter begale državljane skozi celotno obdobje pandemije. Ugotovljeno je bilo, da je pandemija večinoma zmanjšala blaginjo skupnosti in posledično povzročila, da so skupnosti manj sodelovalne in bolj konfliktne. Da bi nadgradili to pripoved in pokazali, kako Sásd skrbi za državljane, sta Angéla Hajós iz centra za družino in dobrobit otrok Sásd in v imenu združenja „Lokalni za mesto“ podžupan Gábor Pintér predstavila, kako sta združenje in občina organizirane in imajo lokalno vodene prostovoljne ekipe za pomoč pri izboljšanju skupnosti. Opisano je bilo, kako so ekipe redno sodelovale pri zasaditvi vrtov v lokalnih parkih; čiščenju urbane opreme, spomenikov in preostalega mesta; organizaciji lokalnih dogodkov, kot je adventni sejem itd. S tem, ko so domačini sodelovali v skupnosti na ta način, se je povečal občutek pripadnosti skupnosti, državljani so se počutili cenjene in Sásd je lahko ostal odporen v obdobju pandemije. Preko razprav v tem delu dogodka so se udeleženci naučili, kako bi lahko reševali podobna vprašanja v svojih skupnostih.
Tretji dan dogodka (petek, 20. september 2024) so bile dejavnosti razdeljene na dva dela: 1) Ogled mlinov ob jezeru Orfű: Z namenom prikazati primer, kako državljani iz različnih okolij prostovoljno sodelujejo z združenji, da bi ohranili kulturno dediščino. Ob predstavitvi delovanja mlina je bilo poudarjeno, da je edini razlog, zakaj je lokacija ostala ohranjena, delo fundacije skupnosti (prostovoljcev), ki skrbno vzdržuje mlin in ga promovira občanom in obiskovalcem. Z učenjem o tem, kako timsko delo, prostovoljstvo in solidarnost delujejo v praksi, lahko udeleženci ta primer uporabijo v svojih dejavnostih; 2) Projektni sestanek: glavni predstavniki partnerjev so razpravljali o tem, kako naj se načrtuje naslednji/končni dogodek in o končnih rezultatih tega dogodka v Sásdu.
• Kako lahko združenja in lokalne vlade sodelujejo, spodbujajo duševno dobro počutje in socialno vključenost s pomočjo prostovoljnih dejavnosti;
• Kako obravnavati vprašanja duševnega zdravja v podeželskih skupnostih v kriznih obdobjih (npr. pandemija COVID-19) v različnih okoljih (izobraževanje, zdravstvo, promocija kulturne dediščine itd.)
• Kako evropske vrednote prispevajo k blaginji skupnosti in socialni vključenosti.
Do dokumentov z dogodka lahko dostopate na naslednjih povezavah:
• Dnevni red dogodka
• Predstavitve
• Povzetek rezultatov dogodka (»Opisni list dogodka – Dogodek 6 – samo v angleščini)
• Fotografije
Disclaimer: Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the EACEA. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.
Izjava o omejitvi odgovornosti: Financira Evropska unija. Izraženi so pogledi in mnenja avtorjev in ne odražajo nujno stališč Evropske unije ali EACEA. Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti organ, ki dodeli pomoč.
Dogodek 7: Zaključna manifestacija v Ormožu v Sloveniji za projekt EU »BEYOND« poudarja, kako turizem in kulturna dediščina ustvarjata občutek pripadnosti in solidarnosti v skupnosti
• Ozaveščati o tem, kako lokalne oblasti delajo z državljani in se prilagajajo njihovim potrebam v času krize (tj. v zvezi z organizacijo javnih dogodkov in ukrepi, ki združujejo državljane in spodbujajo lokalni razvoj COVID-19)
• Povečati zmogljivost in razumevanje državljanov o tem, kako organizirati akcije, ki gradijo občutek pripadnosti in solidarnosti v podeželskih skupnostih.
Drugi dan manifestacije (četrtek, 24. oktober 2024) je bil organiziran kot serija ogledov malih pridelovalcev, ki so prestali pandemijo COVID-19 (Zelenjadarska kmetija Kumer in Vinska klet Puklavec family wines). Organiziran je bil tudi ogled CSO Ormož (Center za starejše občane Ormož). Drugi del obiska je zajemal ogled Ormoških lagun ob reki Dravi, s čimer smo poudarili pomen čezmejnega sodelovanja (č/b Hrvaška in Slovenija). Kulturne dobrine turistične destinacije »Jeruzalem« so bile predstavljene tudi kot sredstvo za prikaz, kako dejavnosti, povezane s turizmom, prispevajo h krepitvi duha skupnosti, občutka identitete v skupnosti in ustvarjajo solidarnost med državljani iz različnih skupin.
Tretji dan manifestacije (petek, 25. oktober 2024) je vključeval organizacijo zaključne konference. V tednu pred dogodkom so partnerji izvedli projektni sestanek, na katerem so bile dokončane zadnje podrobnosti pogodbe o sodelovanju in končne publikacije (»Citizens’ Guidebook«). Na zaključni konferenci so pogodbo o sodelovanju podpisali vsi predstavniki partnerjev. Sporazum služi kot sredstvo za dolgoročno vzdrževanje in nadgradnjo koncepta projekta. Poleg podpisa so bili prisotnim predstavljeni končni rezultati projekta, predstavljen je bil »vodnik za državljane«, ki je bil razdeljen v tiskani in spletni različici ter intervjuji z mediji (iz Hrvaške in Slovenije). Dogodek smo zaključili s kratkim ogledom Ormoškega muzeja in Ormoškega gradu.
S pristopom k organizaciji in izvedbi dogodka so se udeleženci naučili:
• Kako prilagoditi in uporabiti lokalne kulturne in turistične dobrine (npr. javne prireditve) kot sredstvo, da državljani ostanejo odporni v času krize;
• O metodah in pristopih, ki vključujejo vrednote EU, kot so socialna vključenost, vključevanje načela enakosti spolov in solidarnosti; ki se lahko uporabijo (v zvezi s turizmom, kmetijstvom in kulturno dediščino) za krepitev občutka pripadnosti skupnosti;
• Dnevni red manifestacije
• Prezentacije (na PPT.)
• Povzetek rezultatov manifestacije (“Ormoz_Event Description Sheet_sheet 2” – samo v angleščini)
• Fotografije
• “Citizen Guidebook” (v angleščini in slovenščini)
Disclaimer: Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the EACEA. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.
Izjava o omejitvi odgovornosti: Financira Evropska unija. Izraženi so pogledi in mnenja avtorjev in ne odražajo nujno stališč Evropske unije ali EACEA. Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti organ, ki dodeli pomoč.