Rekonstrukcija in nadgradnja čistilne naprave Ormož - podpis pogodbe z izvajalci del
Obstoječa čistilna naprava Ormož deluje od leta 1994. Naprava je mehansko - biološka. Kapaciteta čistilne naprave je 4000 PE. Čistilna naprava Ormož je preobremenjena, saj nima denitrifikacijske stopnje (čiščenje fosforja in dušika). Učinek čiščenja BPK (biokemijska potreba po kisiku) in KPK (kemijska potreba po kisiku) ne dosega zahtevanih zakonskih stopenj čiščenja. Za povečanje učinka čiščenja že daljše obdobje uporabljamo čisti kisik, da se učinek čiščenja nekoliko poveča.
Cilj projekta »Odvajanje in čiščenje v porečju Drave – Občina Ormož, rekonstrukcija in nadgradnja čistilne naprave Ormož 8000 PE« je ureditev čiščenja komunalnih odpadnih vod v aglomeracijah: 197 Ormož – Hardek, 186 Lenta in 222 Ormož – Dolga Lesa. Po zaključku projekta bo dosežena 99% priključenost na javno kanalizacijo, ki se zaključi s čistilno napravo. Cilj projekta je tudi zagotovitev sprejema grezničnih gošč in blata iz malih čistilnih naprav za vse onesnaževalce izven navedenih aglomeracij v občini Ormož.
Vrednost gradbenih del znaša 3.089.864,14 EUR, nadzora 92.272,00 in obveščanja javnosti 24.400 EUR vse z DDV.
Na javnih naročilih je za gradbena dela bilo izbrano podjetje Komunalno podjetje Ormož d.o.o., za nadzor Proplus d.o.o obveščanja javnosti Zavod za informiranje Ormož.
S strani Kohezijskega sklada Občina Ormož prejme 2.183.801,40 EUR, s strani Ministrstva za okolje in prostor 385.376,71 EUR.
Občina Ormož mora zagotoviti razliko potrebnih sredstev, v višini 158.876,11 EUR, medtem ko si DDV lahko Občina poračuna in ga ne plača.
Rok za izvedbo del je 14 mesecev, za poskusno obratovanje pa 9 mesecev.
Operacija Rekonstrukcija in nadgradnja oz. razširitev kapacitete že obstoječe biološke čistilne naprave Ormož obsega razširitev obstoječe čistilne naprave. Sekundarno in terciarno čiščenje se bo izvajalo tako, da bo biološki del čistilne naprave, ki je sestavljen iz reaktorja s pritrjeno biomaso vrste biološkega kontaktorja s potopljenim plavajočim nosilcem biomase (t.i. MBBR). Izbrana tehnologija je najprimernejša rešitev za odpadne vode z nihanji tako v hidravličnih kot tudi organskih obremenitvah. Za to skrbijo t.i. polivinil alkoholni nosilci (PVA). Nadgrajena čistilna naprava bo omogočala sprejem grezničnih gošč iz MKČN in dehidracijo blata do 20 %. suhe snovi. Zgradil pa se bo tudi novi servisno upravni objekt. Tako bo naprava dosegala predpisane zakonske parametre.