Zanimanje za daljinske kolesarske poti je v tem delu Evrope zelo veliko. Drauradweg ali Dravska kolesarska pot na avstrijskem Koroškem je zelo dobro obiskana. ADFC (nemški kolesarski klub), najpomembnejša mednarodna institucija za klasificiranje kolesarskih poti, je v letu 2015 Drauradweg/Dravsko kolesarsko pot v Avstriji ocenila s petimi zvezdicami, kar je najvišja možna ocena posamezne poti v Evropi in s čimer je postala ena izmed samo štirih kolesarskih poti v Evropi z najvišjo oceno. Na slovenski in hrvaški strani pa trenutno veliko napora vlagamo v ureditev novih poti, signalizacijo in urejanje lastništev, da pot in ponudbo čim bolj približamo ravni na avstrijski strani.
Do konca leta 2017 je bila na novo označena trenutna trasa Dravske kolesarske poti, katere strošek nakupa tabel in postavitve je prevzela Direkcija RS za infrastrukturo (DRSI), elaborat postavitve je pripravila RRA Koroška, strokovna služba Partnerstva za Dravsko kolesarsko pot, v katero je vključenih 18 občin ob reki Dravi, 3 razvojne agencije in Zavod za turizem Maribor - Pohorje. Občine v partnerstvu financirajo koordinacijo projekta ter pripravo promocijskih vsebin in trženja. Predsednik partnerstva je Leo Kremžar, župan Občine Miklavž na Dravskem polju. RRA Koroška izvaja aktivnosti, vezane na prostorsko umestitev in izgradnjo novih odsekov ter koordinira izvedbo nove označitve Dravske kolesarske poti. Zavod za turizem Maribor – Pohorje pa aktivnosti promocije in trženja.
Trasa Dravske kolesarske poti, ki je sedaj označena, v večji meri poteka po obstoječi trasi, spremembe so v novem delu, skozi Občino Selnica ob Dravi in v Mestni občini Ptuj. Skupaj cca. 12 km nove trase. Nove table so po pravilniku rdeče barve ter imajo enoten logotip Dravske kolesarske poti, ki je uporabljen tudi v Avstriji, Italiji in na Hrvaškem. Pri tem usmeritev vodi tudi do vsakega občinskega središča. Kolesarska pot je razdeljena na 6 etap, ki so dolge cca. 30-50 km. Obnova označitev je bila potrebna, ker je bila siceršnja označitev pomanjkljiva, neenotna ter je podajala kolesarjem premalo informacij. Ob enem pa nova označitev omogoča, da bo vsak odsek Dravske kolesarske poti, ki bo na novo urejen, možno priključiti na kolesarsko pot s prilagoditvijo signalizacije.
V naslednjih 4 letih je predvidena ureditev povsem nove Dravske kolesarske poti, ki bo potekala v naravi, ločeno od ostale prometa. Glavni investitor je DRSI. Že v letu 2018 se bo na trasi Dravske kolesarske poti zgradilo več kot 10 km povsem novih kolesarskih poti ločenih od prometa. V dolžini več kot 20 km, pa se bo preuredilo obstoječe poljske poti ob Dravi, ki bodo namenjene kolesarjem. Skupaj bo tako do konca leta 2018 kolesarjem na voljo več kot 30 km nove trase. V pripravi je tudi projekt zamenjave informacijskih tabel ter postavitev novih počivališč za kolesarje.
Zavod za turizem Maribor – Pohorje je v letu 2017 in 2018 pripravil novo spletno stran Dravske kolesarske poti, novo celotno grafično podobo, karte, ter vzpostavil proces vključevanja ponudnikov ter promocije v letu 2018 in 2019. Te aktivnosti predstavljajo nadgradnjo označitvi Dravske kolesarske poti ter osnovo za trženje tudi v nadaljevanju. Nova spletna stran tako omogoča enakovredno sodelovanje z avstrijsko stranjo. Pri tem je vzpostavljen ''inkubator'' za ponudnike storitev ob kolesarski poti, ki se lahko vključijo in poučijo o potrebah kolesarjev in se bodo lahko tako sočasno z izboljševanjem kolesarske poti izboljševali tudi s svojo ponudbo in storitvijo.
Dravska kolesarska pot velja po naravnih lepotah in kulturni raznolikosti za eno najlepših kolesarskih poti v Evropi.
Poteka skozi 4 države (Italija, Avstrija, Slovenija, Hrvaška) in je v celoti dolga približno 710 km. Pot se začne v neposredni bližini izvira reke Drave na toblaškem polju (Toblach) v Italiji. Nato se nadaljuje po avstrijski Koroški (Kärnten), Sloveniji in na koncu Hrvaški (kjer pot še ni v celoti urejena in označena).
Prvih 70 kilometrov kolesarske poti od izvira Drave je zelo zanimivih, saj se večino časa peljemo po klancu navzdol. Zelo velik odsek kolesarske poti teče po avstrijski Koroški ter pri Viču vstopi v Slovenijo in svojo pot po Sloveniji nadaljuje od Dravograda preko Radelj ob Dravi, Maribora in Ptuja vse do Ormoža in Središča ob Dravi, kjer po svojih 145 km vstopi na Hrvaško. Reka in kolesarska pot svojo pot nadaljujeta v smeri Varaždina, kjer se po 63 km pri kraju Legrad reka Mura (prav tako poznana zaradi kolesarske poti – Murska kolesarska pot) izliva v reko Dravo, ta pa se nato v bližini Osijeka izliva v reko Donavo.
Slovenski in hrvaški del Dravske kolesarske poti poteka večinoma po manj prometnih lokalnih cestah in v manjši meri po urejenih kolesarskih poteh in stezah. Zaradi različnih vrst podlage vozišča in zahtevnejšega vzpona med Podvelko in Lovrencem na Pohorju je slovenski del poti primeren za bolje pripravljene kolesarje. Priporočljiva je tudi uporaba treking ali gorskih koles. 208 km Dravske kolesarske poti v Sloveniji in na Hrvaškem je razdeljenih na 6 etap.
Celotna pot je od izvira reke Drave do izliva reke Mure v Dravo v celoti označena. V Avstriji so njene oznake zelene, v Sloveniji rdeče in na Hrvaškem modre. Vsem tablam je skupno, da vas vodijo preko enotnega logotipa Dravske kolesarske poti.
Zavod za turizem Maribor – Pohorje
TIC Maribor / Drava Bike
Partizanska cesta 6a • 2000 Maribor
T: +386 2 234 66 11 • F: +386 2 234 66 13 • info@dravabike.si
http://www.dravabike.si • Facebook: http://www.facebook.com/DravaBike
Nov spletni portal http://www.dravabike.si je v tem trenutku na voljo v slovenskem, hrvaškem, nemškem in angleškem jeziku, do konca leta 2018 pa še v italijanskem.